Zabezpiecz poddasze folią paroszczelną

 

Prawidłowo zaprojektowany dom mieszkalny (ale i inne budynki) obligatoryjnie posiadać muszą ochronę przed wilgocią dachu w postaci folii. Mieszkańcy budynku zapełniają powietrze wewnątrz parą wodną nie tylko wydychając nawilżone powietrze, ale przede wszystkim podczas gotowania, zmywania, mycia się, czy prasowania. Gaz ten jest lżejszy od powietrza i unosi się ku górze.

Co daje nam zamontowanie folii?

folia paroszczelnaJeśli cała masa pary wchłonięta zostałaby przez strop i następnie drewnianą więźbę dachową, skropliłaby się w jej strukturze pod wpływem chłodniejszej temperatury. Takiemu procesowi należy zapobiegać, ponieważ zawilgocony materiał budowlany łatwiej przewodzi ciepło, a zatem traci właściwości izolacyjne. W praktyce budowlanej konstrukcje zabezpiecza folia paroszczelna. Nie jest ona zupełnie nieprzepuszczalna, ale skutecznie utrudnia wodzie gazowej ucieczkę przez swoją powierzchnię do warstw dachu. Ważne, aby była położona bliżej wewnętrznej warstwy pomieszczeń (dachu), przed wełną mineralną, więźbą dachową i dachówką. Będzie niewidoczna, ponieważ od wewnętrznej strony powinna ją zasłaniać płyta karton-gips. W budynkach z wentylacją grawitacyjną gaz ten, spotykając na swej drodze trudno przepuszczalną folię, będzie gromadził się u stropu, aż znajdzie ujście – kratkę wentylacyjną lub nieszczelność. Dużo lepiej z odprowadzeniem wilgoci radzi sobie wentylacja mechaniczna. Jednak folię polietylenową stosuje się na poddaszu w każdym przypadku.

Folia zabezpiecza także ściany. Na rynku znajdziemy folie z różnych materiałów, między innymi z polietylenu (PE), polipropylenu (PP) lub z mieszanki tych materiałów, niekiedy wzmocnionych ekranem z aluminium. Istotny jest czas montażu – folię montujemy dopiero po zakończeniu budowy obiektu i jego wyschnięciu, po pozbyciu się tzw. wilgoci technologicznej.