Wielorazowa maseczka z filtrem

 

Od dłuższego czasu w większości państw noszenie maseczki na twarzy jest obowiązkiem, który dotyczy każdego z nas. To obecnie najskuteczniejszy sposób, razem z dezynfekcją i dystansem, na walkę z niebezpiecznym wrogiem jakim jest wirus.

Jak długo można stosować maseczkę?

maska z filtrem ffp2 wielorazowaW sprzedaży znajdziemy kilkanaście rodzajów masek, które można stosować. Różnią się między sobą parametrami, zastosowanymi materiałami czy ilością warstw. Ponieważ nie ma wytycznych co do rodzaju maski jaki musimy nosić, to każdy może ją samodzielnie wybrać. Najtańsze są jednorazowe ochronne, które mają dwie warstwy, ale trzeba je wymieniać na nowe po każdym zdjęciu z twarzy. Nieco lepsze są wielorazowe bawełniane, ale ich skuteczność nie jest wysoka. Najlepsza będzie maska z filtrem FFP2 wielorazowa, którą kupimy w przystępnej cenie w niemalże w każdej aptece, sklepie wielobranżowym, w drogerii czy nawet na stacji benzynowej. Przeważnie mają one aż pięć warstw specjalnych materiałów filtrujących o gęstym splocie, których skuteczność wynosi do dziewięćdziesięciu pięciu procent. Nosząc taką maseczkę ochronimy nasz układ oddechowy przed wszelkimi nietrującymi ciekłymi i stałymi cząsteczkami takimi jak pyły zawieszone PM2,5 oraz PM10, smogiem czy aerozolami. Mają one profilowany kształt oraz uszczelkę nosową, dzięki czemu znacznie łatwiej je dopasować do twarzy. Są bardzo lekkie, przez co ich noszenie jest niemalże niezauważalne. Przeważnie są one przeznaczone do kilkudniowego stosowania, a przy odpowiedniej dezynfekcji nawet dłużej.

Za dobrą jakościowo maskę z filtrem FFP2 trzeba zapłacić przynajmniej kilkanaście złotych. Oczywiście jeżeli ją kupimy w zestawie, to jej jednostkowa cena może być jeszcze niższa. Przeważnie mają one jeden, uniwersalny rozmiar, który można regulować gumkami.