Utrzymanie ruchu produkcyjnego na żwirowniach

Odkrywki górnicze, w których wydobywa się piasek i żwir to popularne żwirownie. Materiał z nich pozyskany służy do tworzenia wielu materiałów budowlanych w tym betonu. Transport materiałów w obrębie żwirowni odbywa się za pomocą ładowarek lub przy większych wydajnościach, automatycznie za pomocą taśmociągu.

Odpowiednie serwisowanie taśm transportowych jest ważne

serwis taśmTaśmociągi transportowe są oparte na technologii bębnów napędowych z zamocowanym w ich środku silnikiem lub napędzanych za pomocą zewnętrznej przekładni. W typowym układzie transportowym na żwirowni proces pozyskania i produkcji materiałów oparty jest na połączeniu wielu takich urządzeń w jeden system, gdzie taśmy przemieszczają piasek pomiędzy poszczególnymi przesiewaczami i płuczkami. Jako, że dla zachowania odpowiedniego przerobu na żwirowni liczy się konieczność zachowania ciągłości produkcji, dlatego niezbędny jest odpowiedni serwis taśm, który ma zapewnić ich ciągła eksploatację bez awarii. Taśmociągi to urządzenia mechaniczne, dlatego ulegają zużyciu w czasie. Konserwacja tych urządzeń polega na ciągłej kontroli stanu ich zużycia i bieżącej wymianie poszczególnych elementów. Do tych najbardziej narażonych części oprócz oczywiście samej taśmy należą rolki na podporach, a także zgarniacze gumowe. Łatwo je się wymienia, jednak jeśli zaniechamy i zaniedbamy tą czynność, to niestety późniejsze konsekwencje mogą być bardzo kosztowne.

Najlepiej jest posiadać na terenie zakładu ekipę od utrzymania ruchu, której zadaniem będzie obserwacja pracy taśmociągów. Pod ręką powinni mieć dostępne najczęściej psujące się części, aby w razie konieczności naprawa nie zajmowała kilku dni, tylko chwilę. Do tego dochodzą jeszcze coroczne przeglądy bardziej skomplikowanych elementów, takich jak silnik.