Urządzenie do przecinania metali – przecinarka plazmowa

 

Narzędziem spawalniczym jest między innymi przecinarka plazmowa. Potrafi ona ciąć z dużą precyzją przy pomocy łuku plazmowego. Poradzi sobie nawet z metalami o zróżnicowanej strukturze oraz grubości. Takie urządzenie świetnie sprawdzi się w profesjonalnych warsztatach. Dlaczego warto kupić dobrą przecinarkę?

Przecinarka jako narzędzie spawalnicze

przecinarki plazmoweWażną kwestią podczas wybory jest dokładne określenie w jaki sposób przecinarka będzie użytkowana. Przecinarki plazmowe są narzędziami sterowanymi ręcznie lub cyfrowo, za pomocą urządzeń CNC. Jeżeli wybierzemy tą drugą opcję to należy zwrócić uwagę czy obecne jest odpowiednie gniazdko. Oznaczone jest ono symbolami CNC. Przecinarki plazmowe mają różne tryby cięcia. Wariant 2T polega na tym, że rozpoczęcie pracy następuje po naciśnięciu przycisku, który znajduje się na uchwycie. Jeżeli zwolni się ten przycisk to praca zostaje zakończona. Drugim wariantem jest 4T. Wciskając przycisk podczas rozpoczęcia pracy, następuje również otwarcie elektrozaworu. Powoduje to wstępne wydostanie się gazu i zajarzenie łuku elektrycznego. Praca zostaje zakończona, kiedy ponownie naciśnie się przycisk na uchwycie. Czasami urządzenia te są wyposażone w oba warianty pracy. Wyposażone są wtedy w specjalny przełącznik, który pozwala na szybki wybór pomiędzy nimi. Przecinarki mogą być wyposażone również w funkcję bezdotykowego zajarzenia łuku plazmowego. Wówczas zapłon następuje bez konieczności styku z materiałem. Odpowiedzialny jest za to wbudowany jonizator. Znacząco zwiększa to komfort pracy oraz wpływa na wydajność.

Popularnym procesem cięcia metali jest cięcie plazmowe. Odbywa się to przy pomocy specjalnego urządzenia jakim jest przecinarka plazmowa. Odpowiednio dobrany sprzęt daje gwarancje szybkiej oraz sprawnej pracy z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Podczas kupna warto kierować się opinią innych użytkowników oraz wybierać ten sprzęt, który jest wyprodukowany przez znanych i cenionych producentów.