Tarcze stalowe do cięcia betonu

Beton jest bardzo charakterystycznym materiałem popularnie wykorzystywanym w wielu gałęziach budownictwa. Ta mieszanka drobnego i grubego kruszywa z cementem nie ma jednorodnej struktury, przez co cięcie tego materiału sprawia bardzo wiele problemów. Klasyczne tarcze stosowane w szlifierkach kątowych z całą pewnością nie będą w takiej sytuacji wystarczające.

Diamentowe tarcze Norton

Norton VulcanPierwsza różnica, którą można dostrzec na pierwszy rzut oka pomiędzy krążkami do cięcia stali i betonu, to materiał, z którego zostały wykonane. W przypadku elementów wykorzystywanych do cięcia sztucznego kamienia do produkcji nie wykorzystuje się żywicy ze ścierniwem tylko stal. Aby dodatkowo zwiększyć jej wytrzymałość, konieczne jest wzmocnienie powłoki pyłem diamentowym. Doskonałym przykładem tego typu akcesoriów do szlifierek kątowych są tarcze Norton Vulcan. W tej serii znajdziemy kilka typów produktów, które przeznaczone są do cięcia i nacinania krawężników, płyt betonowych, kostki brukowej, dachówek, rur betonowych oraz wielu innych elementów. Wielkość tarczy dobiera się w zależności od wielkości stosowanych elektronarzędzi oraz grubości poddawanych cięciu elementów. Oczywiście krążki stalowe tego typu można wykorzystać także podczas cięcia innych materiałów. Bez problemu poradzą sobie z gazobetonem lub bloczkami ceramicznymi.

Twardość tarcz uzyskuje się w procesie spiekania, czyli podgrzewania elementów do bardzo wysokiej temperatury. Pył diamentowy tworzy wtedy bardzo trwałą powłokę na powierzchni elementu, dzięki czemu nawet niewielkiej grubości krążki są bardzo wytrzymałe. Tarcze do cięcia zbrojonego betonu wyróżniają się jeszcze większą solidnością, dzięki czemu są w stanie jednocześnie ciąć beton i umieszczone w nim pręty zbrojeniowe.