System karmienia na fermie

W procesie hodowli zwierząt bardzo ważne jest ich karmienie. Na każdym etapie ich rozwoju karmienie wygląda nieco inaczej, ponieważ zmieniają się ilości spożywanego pokarmu a także jego skład wartościowy. Inne potrzeby mają prosięta, inne tuczniki a jeszcze inne lochy.  

Żywienie trzody za pomocą automatów 

automaty paszowe dla trzodyW produkcji trzody chlewnej bardzo ważny jest odpowiedni przyrost masy ciała. Waga jaką uzyskuje zwierzę, ale również czas w jakim ta wagę udało się osiągnąć. Wpływ na to ma nie tylko sama pasza podawana zwierzętom ale również sposób jej podawania. Współcześnie na fermach trzody chlewnej spotyka się już nie koryta, a automaty paszowe dla trzody. Jest wiele rodzajów automatów. Mogą być jednostronne lub dwustronne. Skrzynkowe lub tubowe. Dla prosiąt z kolei w postaci misek – dokarmiaczek. Automaty paszowe skrzynkowe lub tubowe przeznaczone są dla zwierząt od od 30 do 120 kg. Skrzynkowe jak sama nazwa wskazuje przypominają swoją formę skrzynkę w która wpada pasza z paszociągu. Wypada na dole w korycie. Te karmniki mogą być w wariancie ze stali nierdzewnej lub z płyty PE. Mogą być wielostanowiskowe lub przeznaczone tylko np. dla 2 zwierząt. W korytach tych automatów znajdziemy metalowe pręty, które wydzielają miejsca żywieniowe. Dzięki nim każdy tucznik ma wydzielone swoje miejsce. Zapewnia to równy dostęp do paszy wszystkim sztukom i zapobiega wpadaniu do koryta mniejszych zwierząt. Możemy zastosować wersję dwustronną i umieścić ją w ściance pomiędzy dwoma sektorami oszczędzając w ten sposób miejsce i pieniądze.

Karmniki sprawdzają się w karmieniu w systemie grupowego utrzymania zwierząt. Na indywidualne zamówienie można karmniki dowolnie modyfikować doposażać chociażby w poidła, które zapewnią dostęp do wody. Świetnie łączą się z paszociągami tworząc w pełni zautomatyzowany system karmienia.