Stara cegła lico w nowym domu

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się odkrywanie ścian ze starej cegły. I nic w tym dziwnego, bo naturalna czerwona cegła nadaje niepowtarzalnego wyglądu, klimatu i charakteru każdemu pomieszczeniu. To dlatego tak chętnie sięgają po nią nie tylko osoby prywatne, ale także restauratorzy. Tam gdzie mamy do czynienia ze starym budownictwem wystarczy zdjąć tynk.

Zastosowanie cegły lico

cegła licoJeśli mamy do czynienia z nowym budownictwem, a marzymy o industrialnym stylu, czy stylu retro i chcemy mieć ścianę z cegły w wybranych pomieszczeniach nic prostszego. Z pomocą przyjdzie nam cegła lico. Są to płytki wykonane z prawdziwej, naturalnej i starej cegły. Może się ona stać atrakcyjną i oryginalną ozdobą każdego pomieszczenia. Można ją stosować także na zewnątrz domów jako elewacja. Mamy kilka rodzajów cegły lico do wyboru. Sięgnąć możemy po lico gotyckie – nieco przecierane, lico klasyczne – typowa czerwona cegła lub lico typu new york – cegła w kilku kolorach. Jeśli dodamy do ostatniego wariantu jeszcze odpowiednie oświetlenie możemy uzyskać efekt 3d. Montaż płytek nie różni się niczym od układania typowych kafli. Potrzebujemy do tego klej i fugi. Różnica jest taka, że trzeba cegłę na końcu dodatkowo zaimpregnować. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. W kuchni dzięki impregnatowi będzie chroniona prze zabrudzeniami w łazience przed wilgocią. Dodatkową zaleta cegły naturalnej jest możliwość malowania jej farbą. Jeśli chcemy możemy np. w łazience przemalować ją na biało.

Bez wątpienia cegła jest tym materiałem, który można śmiało łączyć z wieloma innymi elementami wystroju. Świetnie łączy się z białymi meblami, dodatkami z mosiądzu, elegancka kanapą, lustrami i ceramiką. Możemy dzięki niej wydzielać strefy w pomieszczeniu stosując ją tylko w określonych miejscach.