Różne rodzaje zawiesi pasowych

 

Bezpieczeństwo w czasie transportu ma kluczowe znaczenie nie tylko z powodu przewożonego towaru i służącego do tego sprzętu, ale jest ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo ludzi, którzy się nim zajmują.

Zawiesia a bezpieczeństwo

solidnie wykonane pasy zawiesiaWłaśnie ze względu na bezpieczeństwo powstają lub są udoskonalane coraz precyzyjniejsze przepisy dotyczące warunków transportu. Przewożony czy przenoszony towar musi zostać odpowiednio zabezpieczony, a jego ciężar należy we właściwy sposób rozłożyć, aby np. jedna strona samochodu nie była nadmiernie obciążona i by towar nie przesuwał się, szczególnie za zakrętach i przy ostrzejszym hamowaniu. Jednym ze środków na zwiększenie bezpieczeństwa w czasie transportu są tak zwane zawiesia. Są to taśmy z nowoczesnych materiałów o bardzo gęstym splocie. Ich wytrzymałość, w zależności od rodzaju i szerokości zawiesia, jego konkretnego zastosowania i sposobu zamocowania towaru, to od ok. 1000 do nawet 10 000 kg, ale można znaleźć również bardziej wytrzymałe. To pasy służące do przewożenia i przenoszenia towarów wielkogabarytowych, całych maszyn i ich fragmentów, kontenerów i tak dalej. Takie solidnie wykonane pasy zawiesia muszą być łatwe do odróżnienia, by nie popełnić poważnej w konsekwencjach pomyłki, dlatego wielu producentów dba o jak najlepsze rozróżnienie poszczególnych zawiesi ze względu na ich maksymalny udźwig. Służy do tego nie tylko wszyta w pas etykieta identyfikacyjna zawierająca najważniejsze informacje, ale także szerokość pasa i jego kolor.

Pozwala to na pierwszy rzut oka ocenić, które zawiesia są potrzebne, lub przynajmniej zdecydować, które trzeba obejrzeć z bliska zanim jedno z nich się wybierze. Jest to bardzo użyteczna metoda identyfikacji, która pozwala na oszczędność czasu i większe bezpieczeństwo osób, które korzystają z zawiesi pasowych.