wycena domów

Problemy w wycenie domów i innych nieruchomości

Podczas wykonywania każdego zawodu zdarzają się pewne trudności, których nie unikniemy. Dlatego każdy rzeczoznawca powinien nauczyć się jakoś sobie z nimi radzić. Problem z wyceną mogą mieć też osoby, których dana nieruchomość bezpośrednio dotyczy.

Czy w wycenie domów może pójść coś nie tak?

wycena domów

Na przykład spadkobiercy lub właściciele obiektu. Na rynku jest kilka rodzajów budowli, dlatego wycena nieruchomości za każdym razem jest inna, faktem jest że każda nieruchomość jest na swój sposób niepowtarzalna, mogą być do siebie podobne. Jednym z problemów może być konkurencja, która zapewne w przypadku większych miast jak Warszawa czy Kraków jest większa ze względu na wielkość tamtejszego rynku. Kolejną trudność może przysporzyć zarówno wycena mieszkań, jak i wycena domu wykonywana w Warszawie i okolicy, są do siebie zbliżone, ale nie są tym samym. W przypadku mieszkań problemem może być kondygnacja na którym znajduje się mieszkanie, potencjalni sąsiedzi oraz forma własności do lokalu. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne największym problemem bywa stan techniczny posiadłości lub też jej kształt – mało kto chciałby być właścicielem trójkątnej działki. W obu przypadkach istotną rolę odgrywa lokalizacja – w przypadku Warszawy niekiedy mieszkanie znajdujące się w centrum miasta kosztuje niemal tyle samo co dom położony na jego obrzeżach. Równie dużo problemów przysparza wycena nieruchomości komercyjnych, czyli takich których przeznaczeniem jest prowadzenie różnego rodzaju działalności. Istotną rolę w ich przypadku również odgrywa położenie, te Warszawskie są najdroższe w całej Polsce.

Problemem największym może być sposób wyboru metody, którą wybierzemy do szacowania wartości nieruchomości. Możemy wybrać porównawczą lub dochodową, jednak mogą one wskazać dwie, zupełnie różne wartości szacowanego obiektu.