Polecanie młodzieży książek katolickich

 

Jestem katechetką w szkole podstawowej i muszę przyznać, że nauka religii w dzisiejszych czasach jest trudna. Wiele dzieci ma swoje poglądy i często prześmiewczy stosunek do wielu tematów. Warto jest jednak szukać rozwiązań, które mogą przekonać młodzież do tego, by się zainteresowali. Stąd też pomysł z proponowaniem książek katolickich.

Zainteresowanie młodzieży książkami katolickimi

książki katolickie dla młodzieżyWiadomo, że nie każdego da się przekonać do otwarcia się na coś innego. Ale jeżeli swoim podejściem w trakcie zajęć, uda mi się zainteresować chociaż jedną osobę, to jest to dla mnie ogromny sukces. Aby starać się tych sukcesów budować więcej, zaczęłam proponować książki katolickie dla młodzieży. Zachęcam do czytania, a czasami razem poruszamy jakiś temat na zajęciach, który zostaje wyciągnięty z tego typu książek. Nie każdego to przekonuje, ale rośnie liczba młodych ludzi, która zaczyna zadawać pytania i poważniej podchodzi do zajęć, a to z kolei ma wpływ na to, że ci bardziej sceptyczni przestają być zawsze na 'nie’, bo widzą, że innych to interesuje. A jest bardzo dużo tego typu książek, które poruszają w katolicki sposób wiele problemów, z jakimi zmaga się młodzież w takim wieku. Ci, którzy potrafią odnaleźć w nich siebie, dziękują mi potem, że coś takiego im podsunęłam. A to chyba najprzyjemniejsza rzecz, jaką może usłyszeć nauczyciel od swojego ucznia.

Trzeba dać młodzieży szansę. Nie lubię podejścia krytykanckiego w stosunku do młodych ludzi, którzy nie podchodzą do spraw religii w taki sposób, do jakiego mogliśmy się przyzwyczaić jeszcze co najmniej kilkanaście lat temu. Ale trzeba szukać nowych sposobów, aby ich zainteresować. Takie książki katolickie mogą trafić do młodych ludzi na wiele różnych sposób, warto więc im dawać szanse.