Opakowania z kartonu

Coraz częściej decydujemy się na robienie zakupów przez internet zamiast w sklepach stacjonarnych. Powody mogą być różne, począwszy od różnicy ceny, a skończywszy na wygodzie zamówień bez wychodzenia z domu. Zakupy online wiążą się z przesyłką, która to generuje dodatkowe odpady i dodatkowe koszty. Warto wybierać rozwiązania jak najmniej zanieczyszczające środowisko.

Jakie opakowania wybrać do przesyłki?

opakowania kartonoweCena przesyłki zależy od jej gabarytu, czyli od wielkości i wagi, dlatego producenci chcą używać jak najlżejszych materiałów do pakowania, aby zmniejszyć koszty wysyłki. Po wynalezieniu opakowań plastikowych kilkadziesiąt lat temu, zawładnęły one rynkiem wysyłkowym dzięki swojej wytrzymałości i małej wadze. Jednak ich wysoka wytrzymałość wiąże się również z jeszcze niepotwierdzonym, ale niezwykle długim czasem rozkładu. Rośnie liczba świadomych konsumentów, którzy starają się generować jak najmniejszą liczbę odpadów albo wybierać takie produkty, które później zostaną poddane recyklingowi. Jeżeli chodzi o przesyłki, to opakowania kartonowe wydają się dobrym ekologicznym rozwiązaniem. Karton również jest bardzo lekki, a jego sztywność umożliwia bezpieczne pakowanie nawet delikatnych przedmiotów. Jeżeli wysyłany przedmiot jest mniejszy od pudełka, należy dla bezpieczeństwa wypełnić pozostałe miejsce. Tutaj dobrze sprawują się wypełniacze z niepotrzebnych ścinków papierowych bądź stare gazety. Istnieją nawet papierowe zamienniki taśm klejących do pakowania, które są równie wytrzymałe i dobrze asekurują opakowanie.

Przy robieniu naszych zakupów przez Internet warto dodać w komentarzu do zamówienia, że poprosimy o przesyłkę z jak najmniejszą zawartością elementów plastikowych, dzięki czemu możemy uniknąć zbędnych odpadów. Dbając o środowisko nie musimy rezygnować z naszych przyjemności czy udogodnień, tylko znaleźć odpowiednie alternatywy. Dużą inspiracją z pewnością jest to, jak żyli kiedyś nasi rodzice i dziadkowie.