Ogrzewanie domu dzięki pompie ciepła

 

W wielu miejscowościach w Polsce wprowadzono zakaz korzystania z tzw. kopciuchów. Są to piece na węgiel, drewno, w których nierzadko niektórzy palili nawet śmieci. Zakaz ten wynika z dużego zanieczyszczenia powietrza w Polsce – zwłaszcza w rejonach południowych. Aby ograniczyć smog, trzeba wymienić piece, a na wymianę można uzyskać różne dofinansowania.

Nowoczesna i cicha pompa ciepła

pompy ciepła buderusWiększość osób zdecydowała się na wymianę kopciucha na ogrzewanie gazowe. Są jednak też inne rozwiązania. Jednym z nich może być pompa ciepła. Od razu należy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie droższe, którego koszt wraz z montażem wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koszty te prędzej czy później zwrócą się, ponieważ jest to metoda oszczędna i ekologiczna. Zasada działania pompy ciepła nie jest skomplikowana. Pompa działa odwrotnie niż kaloryfery w pomieszczeniach. Rozgrzane grzejniki oddają ciepło do wnętrza pomieszczenia. Ciepło przepływa z ośrodka o wyższej temperaturze do tego o temperaturze niższej. W pompach ciepła jest na odwrót. Tutaj ciepło pobierane jest z ośrodka o niskiej temperaturze, a oddawane do ośrodka o temperaturze wysokiej. Tak działają pompy ciepła buderus i nie tylko. Jest to możliwe, ponieważ nawet zimne ośrodki posiadają jakieś ciepło – aż do temperatury zera bezwzględnego, kiedy ciepła w takich ośrodkach już nie ma.

Wiadomo, że im niższa temperatura powietrza lub gruntu, tym mniej ciepła zostanie pobrane. Pompy działają zazwyczaj bardzo dobrze do temperatury – 25 stopni Celsjusza. Ciepło pobrane przez pompę może służyć do ogrzewania wody użytkowej lub też do ogrzewania domu czy innego budynku. Zaletą pompy ciepła jest to, że nie jest dużym urządzeniem, wygląda nowocześnie, pobiera niewiele energii elektrycznej i jest cicha.