Niezwykle skuteczne ustawienia hellingerowskie

Nie ulega wątpliwości, że istnieją rozmaite nurty terapeutyczne, które odznaczają się większą bądź też mniejszą skutecznością. Największą popularnością cieszy się podejście poznawczo-behawioralne, psychodynamiczne lub też systemowe. Nurt systemowy okazuje się skuteczny  nie tylko w przypadku terapii rodzin. Na bazie nurtu systemowego funkcjonują ustawienia hellingerowskie.

Ustawienia hellingerowskie cieszą się dużą popularnością

hellinger ustawieniaMetoda Berta Helingera owiana jest aurą tajemniczości. Ludzie często zastanawiają się, na czym polega i czy naprawdę jest taka skuteczna. Z ustawień systemowych warto bez wątpienia skorzystać, kiedy borykamy się z bolesną traumą z przeszłości lub cierpimy z powodu problemów w związku. Kompleksowa metodę terapii systemowej opracował nie kto inny, jak Bert Hellinger Ustawienia systemowe, zwane również rodzinnymi, obejmują historie całych rodzin, a nawet poprzednich pokoleń. Specjaliści w zakresie ochrony zdrowia psychicznego są zdania, że metoda ustawień systemowych może być niezwykle ważną wskazówką dla indywidualnej psychoterapii. Warsztaty odbywają się w kilkuosobowej grupie. Na każdym spotkaniu rozpatrywanych jest kilka przypadków. Na scenie staje dany pacjent i w dowolny sposób ustawia pozostałych członków grupy. Każdy z nich niejako symbolizuje członka rodziny pacjenta. Później każdy odgrywa przypisaną mu rolę. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem certyfikowanego terapeuty.

Metoda Berta Helingera pozwala dotrzeć do istoty problemu. Dzięki ustawieniom rodzinnym wyciągniemy na wierzch wszystkie zjawiska dziejące się głęboko w podświadomości. Ustawienia hellingerowskie pozwalają na uporanie się z traumą z przeszłości. Warto jednak podkreślić z całą mocą, że metoda ta nie zastępuje tradycyjnej psychoterapii.