Możliwości zastosowań silikonu w płytach

Silikon występuje pod różnymi postaciami i ma ogromne zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne, których nie posiada żaden inny materiał. Bardzo często jest produkowany w formie płyt, które są bazą do dalszego przetwarzania.

Zastosowanie i parametry silikonu

płyta silikonowaSilikon jest elastomerem będącym niezastąpionym materiałem stosowanym do produkcji wielu artykułów użytkowych, urządzeń i narzędzi. Często jest wykorzystywany w budownictwie jako materiał izolacyjny. Najczęstszą formą jaką przybiera jest płyta silikonowa produkowana w bardzo różnych grubościach oraz w wielu kolorach. Daje to możliwość odpowiedniego doboru w dalszych procesach obróbczych i produkcyjnych. Płyty silikonowe oferowane są w postaci rolek o długościach przeważnie 5 oraz 10 metrów. Długość nawoju rolki zależy od grubości silikonu. Producenci oferują płyty silikonowe z atestem PZH dopuszczające do kontaktu z żywnością oraz płyty techniczne do wykonywania izolacji, mat antypoślizgowych, wykładzin stołów roboczych, elementów amortyzujących i wielu innych. Płyty silikonowe zawdzięczają swoją popularność właściwościom. Są to materiały o wybitnej odporności na wszelkie agresywne warunki środowiska zewnętrznego w tym na mróz, promieniowanie ultrafioletowe i wilgoć. Stanowi świetną barierę izolacyjna dla gazów i wilgoci. Silikony nie ulegają degradacji pod wpływem wielu czynników chemicznych. Pod wpływem działania ognia płyty silikonowe nie ulegają zapłonowi lecz ulegają rozkruszeniu i rozpadowi. Bardzo cenioną zaletą płyt silikonowych jest ich duża wytrzymałość na urazy mechaniczne w tym na rozciąganie sięgającą 300 procent.

Z płyt silikonowych wytwarza się wiele produktów w tym doskonałe uszczelki. Są one wycinane za pomocą doskonałych i bardzo precyzyjnych urządzeń cyfrowych. Silikon to z całą pewnością jedno z czołowych osiągnięć techniki, który odmienił oblicze wielu branż produkcyjnych dając ogrom nowych możliwości.