Kolka u noworodka – co robić?

Kolką nazywa się bolesne skurcze jelit i ciężko jest określić ich konkretną przyczynę. Szczególnie często pojawia się ona w pierwszych miesiącach życia dziecka i może trwać nawet kilka godzin. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które pozwalają walczyć z kolką i zmniejszać jej efekty. Poniżej przybliżę kilka sposobów, z których z powodzeniem możemy korzystać w domu.

Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

sposoby na kolki u noworodkówPrzyczyn występowania kolki u niemowlęcia jest naprawdę wiele i ciężko całkowicie je wyeliminować. Czasem jest to związane z niską wagą urodzeniową, alergią pokarmową czy nietolerancją laktozy. Wbrew pozorom kolkę u maleństwa dość łatwo rozpoznać, gdyż objawia się ona głośniejszym niż zazwyczaj płaczem, który nie przechodzi po karmieniu czy kontakcie z matką. Istnieje kilka sposobów, które mogą nam pomóc w walce z nieprzyjemną dla dziecka dolegliwością. Jednym z nich jest picie ziół przez kobietę karmiącą piersią, które wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi. Inną kwestią może być konieczność zmiana techniki przystawiania do piersi oraz częstsze, a mniej sycące karmienie. Odpowiednia pozycja dziecka podczas karmienia może mieć znaczący wpływ w przypadku pojawiania się skurczy jelit. Sposoby na kolki u noworodków to także delikatny masaż brzuszka, który powinien pomóc w uspokojeniu się. Warto też owinąć malucha kocykiem lub użyć termoforu, którego ciepło pomoże w rozluźnieniu mięśni. Możliwości jest naprawdę wiele i warto je wypróbować, aby ulżyć maluszkowi w nieprzyjemnym uczuciu bólu.

Kolka jest zjawiskiem powszechnie występującym u noworodków. Szacuje się, że prawie 40% maluszków odczuwa tę nieprzyjemną dolegliwość. Istnieje kilka domowych metod, które mogą zmniejszyć ból i podziałać uspokajająco na dziecko. Najpopularniejsze sposoby w walce z kolką to ziołowe herbatki, odpowiednie przystawianie do piersi oraz masaż brzuszka.