Kiedy alkohol zniewala – jak wyjść z nałogu?

Alkoholizm już od dłuższego czasu znajduje się na liście chorób. I choć rzadko kiedy możemy usłyszeć o tym głośno, każdego roku zbiera ogromne żniwo. Choroba ta nie powinna być lekceważona, a niepokojące sygnały wysyłane przez naszych bliskich powinny zostać jak najszybciej wychwycone. Czy osoba uzależniona może wyleczyć się sama?

Ośrodek leczenia alkoholizmu – Łódź

leczenie alkoholizmu łódźAlkoholizm rzadko kiedy podawany jest jako przyczyna śmierci. Zwykle zastępowany jest przez somatyczne symptomy alkoholizmu takie jak np. marskość wątroby. Dodatkowo alkoholizm jest doskonałym podłożem dla wielu innych chorób, nierzadko tych natury psychicznej. Dlatego też rozpoznanie i szybka ingerencja jest niezwykle ważna. Jako, że alkoholizm pojawia się na liście chorób uznawanych przez WHO istnieją placówki pomagające w leczeniu. W przypadku najwyższej fazy uzależnienia od alkoholu koniecznością jest leczenie odwykowe, jednak na wcześniejszych etapach chory jest w stanie poradzić sobie z nałogiem przy pomocy specjalisty, nie tracąc w najmniejszym stopniu na codziennym funkcjonowaniu. Leczenie odwykowe bowiem sprawia, że chory zostaje całkowicie odcięty od codziennego funkcjonowania w systemach, w których przebywał – rodzinie, pracy. W wielu miastach w całym kraju istnieją ośrodki pomagające w walce z uzależnieniem. Jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu łódź jest miastem, w którym również je odnajdziemy. Są to ośrodki specjalnie przystosowane do pomocy choremu, pomagające wyjść z silnego nałogu. Leczenie zawsze rozpoczyna się od nazwania problemu przez osobę dotkniętą alkoholizmem.

Alkohol jest niezwykle podstępną używką, która w zbyt dużych ilościach potrafi doszczętnie zniszczyć życie chorego na wielu płaszczyznach. Jeśli więc czujesz, że alkohol towarzyszy Ci na każdym kroku, a jego odstawienie wywołuje w Tobie silne emocje, bądź bliska Ci osoba boryka się z takowym problemem skontaktuj się z placówką specjalizującą się w leczeniu uzależnień.