Jakie wyposażenie jest niezbędne w warsztacie?

Od kiedy tylko pamiętam lubiłem majsterkować w garażu razem z moim tatą. Ojciec zaszczepił we mnie miłość do pracy w drewnie, cały czas rozwijałem się w tej pasji, nawet wtedy gdy taty już zabrakło. Nawet nie wiem jak to się stało, gdy zacząłem wykonywać przedmioty na sprzedaż.

Odpowiednia pilarka to podstawa każdego warsztatu

pilarki festoolNa początku zrobiłem kilka rzeczy, które podarowałem znajomym w prezencie, potem pojawiły się pierwsze zamówienia i tak na dzień dzisiejszy pasja całkowicie zamieniła się w pracę na pełen etat. Wykonuję pełen zakres usług, od małych domków dla ptaków, przez ule aż po szafy i stoły kuchenne. Taki rozstrzał gabarytów produktów, które wychodzą z mojego warsztatu wymaga wielu specjalistycznych narzędzi. Podstawowe są w tej pracy wszelkie urządzenia służące precyzyjnemu cięciu drewna. W tym  zakresie prym wiodą pilarki festool, nie zawiodłem się nigdy na tym sprzęcie i nie wyobrażam sobie innego w moim warsztacie. Kolejnym ważnym elementem bez którego nie mógłbym pracować są, materiały ścierne. Różne gramatury papierów ściernych piętrzą się niemal po sam sufit, oczywiście nic bym nie zdziałał bez profesjonalnych szlifierek. Mam na stanie zarówno szlifierkę oscylacyjną jak również mimośrodową. Dla laika mogą się wydawać łudząco podobne, ja wiem jednak, że każda z nich ma zupełnie inne zastosowanie. Czym natomiast łączę tak precyzyjnie przycięte i wyszlifowane elementy? Otóż na tym polega mój sekret, że nie używam w warsztacie gwoździ ani śrub.

Na tym właśnie polega sekret mojego sukcesu, używam starojapońskiej metody łączenia drewna. Wymaga ona skupienia i precyzji aby wszystkie elementy pasowały do siebie. Jednak z współczesnym niezawodnym sprzętem do cięcia drewna nie jest to takie trudne jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.