Jakich obserwacji dokonuje psycholog dziecięcy?

Nie ma nic ważniejszego niż zdrowe i szczęśliwe dziecko. A zdrowie oznacza, że maluch jest w pełni sprawny nie tylko pod względem fizycznym, ale i również psychicznym i intelektualnym. W życiu jednak czasem nie jest tak kolorowo, jak byśmy tego chcieli. Otóż są sytuacje, kiedy niezbędna jest z jakichś przyczyn pomoc psychologiczna.

Badania psychologa dziecięcego – na czym polegają?

psycholog dziecięcy warszawa mokotówAby zdiagnozować dane zaburzenie skutkujące zmniejszeniem jakości życia, warto jest, aby psycholog dziecięcy zbadał małego pacjenta i spojrzał na niego swoim bystrym okiem. Dobrze by było, aby przy tym uczestniczył rodzić, ale tylko wtedy, kiedy psycholog na to pozwoli. Ważne jest również to, żeby ustalić dokładną przyczynę zaburzenia, dlatego też psycholog dziecięcy Warszawa Mokotów bada percepcję dziecka, jego sposób postrzegania świata, czy odbiega on od normy. Sprawdza również komunikację między dzieckiem, a jego rodzicami lub opiekunami. Ważne jest także badanie jego pamięci. Psycholog podczas oceny może dać zadania pamięciowe. Jest tak z reguły w przypadku problemów w nauce. Oprócz tego trzeba ocenić mowę i sposób wypowiadania się dziecka. Analiza jego doboru słów pomaga ustalić stan emocjonalny. Dzięki temu tez można wywnioskować, czy dziecko manipuluje lub czy jest manipulowane. Nie bez znaczenia jest ponadto to, jakie ruchy wykonuje pod względem fizycznym. Psycholog ponadto może zauważyć pewne schematy oraz zaburzenia lub nieodpowiednie zachowania społeczne.

Dzięki temu, że istnieją dobrzy psycholodzy, którzy dokładnie diagnozują pewnego rodzaju dysfunkcje umysłowo-psychologiczne najmłodszych, można szybciej zapobiegać zachowaniom odchodzącym od normy lub podwyższyć komfort życia pod względem psychicznym. W przypadku wątpliwości, warto jest się udać do psychologa o poradę.