Jak wybrać siodełko rowerowe do sylwetki?

Mnogość siodełek rowerowych i ich modeli sprawia, iż często trudno jest nam wybrać to właściwe, które będzie najbardziej pasować nam pod względem wygody. Musimy zatem dobierać siodełko pod względem naszej sylwetki, ale także rodzaju roweru, jakim w tej chwili jeździmy. W ten sposób możliwe stanie się wyeliminowanie dyskomfortu, który pojawia się po dłuższej jeździe na rowerze.

Siodełka rowerowe i ich dobór

siodło roweroweDobór siodełka możemy zaliczyć do bardzo ważnych elementów dopasowania roweru do siebie. Innego typu siodełka znajdziemy w rowerach górskich, szosowych czy miejskich, to jasne – jak zatem możemy dobrać siodełko do naszej sylwetki? Siodło rowerowe jest dobierane pod względem szerokości kości kulszowych. Tak wybrane siodełko na pewno nie będzie sprawiać nam kłopotów na długich trasach. Jednak istnieją niuanse, którymi możemy kierować się przy wyborze idealnego siodełka. Jednym z nich jest na przykład profil, dzięki którym siodełko przypadnie do gustu osobom, lubiącym bardziej pochylone siodełko do jazdy po asfalcie lub w terenie. Wiele siodełek jest także przystosowanych do wygodnej jazdy w różnych chwytach. Chodzi tutaj także o jazdę z tak zwaną „lemondką”, czyli leżakiem na kierownicę, umożliwiającym jazdę triathlonową, ale także wygodne pokonywanie dalekich dystansów. Jednak elementem często decydującym o wyborze siodełka jest odpowiednie wypełnienie jego poszycia. 

Do wypełnień używa się przede wszystkim materiałów, które mają zwiększyć wygodę, i zminimalizować ryzyko obtarć i ucisków. Dlatego w wielu wypadkach wybieramy siodełka żelowe, które stają się wygodne nie tylko dla osób, jeżdżących wolno i dostojnie po mieście. Siodełka mogą także być wyposażane w elastomery, które dodatkowo chronią przed nieprzyjemnymi skutkami ucisków.