Izolacja akustyczna w domowym studiu

Wielu muzyków decyduje się na stworzenie przestrzeni, w której może ćwiczyć i nagrywać swoje utwory. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Przede wszystkim, musi ono zostać wyciszone, gdyż w innej sytuacji dźwięki otoczenia będą słyszalne na nagraniu, mogą także rozpraszać grającego. W celu izolacji wykorzystuje się specjalistyczne panele pochłaniające.

Materiały do izolowania dźwięków w domu

izolacja akustycznaWielu muzyków marzy o własnym studiu nagraniowym. Każdy z nich chciałby mieć też z pewnością wyciszoną przestrzeń, w której mógłby ćwiczyć. Izolacja akustyczna pomieszczenia może zostać wykonana samodzielnie lub z pomocą specjalizującej się w tego typu działalności firmy. Są dwie możliwości, pierwsza z nich zakłada generalny remont i wypełnienie konstrukcji ścian, sufitów i podłóg specjalnymi materiałami izolującymi. Jest to bardzo efektywny sposób. Jeśli jednak nie można pozwolić sobie na tak dużą ingerencję w mieszkanie, wystarczy zakupić specjalne panele. Pochłaniają one dźwięki, zapobiegają ich odbiciu, nie dopuszczają też hałasu z zewnątrz. Wystarczy obłożyć nimi pomieszczenie, a w razie potrzeby zdemontować. Jest to drogie rozwiązanie, jednak w określonych sytuacjach sprawdza się najlepiej. Na rynku dostępne są także specjalne ścianki pochłaniające, możliwe do przestawiania ich wedle upodobań, a także przewożenia, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Studio nagraniowe w mieszkaniu jest możliwe do stworzenia, jeżeli pomieszczenie, w którym ma się znaleźć, zostanie odpowiednio przygotowane. Wymaga ono bowiem wyciszenia. Można je przeprowadzić z udziałem specjalistycznej firmy, która umieści w ścianach, podłodze i suficie materiały izolujące. Innym rozwiązaniem jest zakup paneli lub ścianek pochłaniających, które nie dopuszczają dźwięku z zewnątrz.