Ile zawdzięczamy rozdzielaczom hydraulicznym?

W niektórych miastach do dziś można spotkać w ich najwyższych punktach wieże ciśnień, które służyły w zamierzchłych czasach do doprowadzenia wody do wszystkich mieszkań. Dziś, żeby mogły spełniać swoją funkcje, wieże musiałyby dorównywać swą wysokością drapaczom chmur, co – jak nietrudno się domyślić – nie miałoby najmniejszego sensu.

Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

rozdzielacze Argo-HytosWspółczesne budownictwo stosuje technologie, dzięki którym w każdym domu możemy korzystać z dostępu do bieżącej wody – wieże ciśnień to już przeżytek, który musiał ustąpić miejsca dużo lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniom. W każdym systemie hydraulicznym stosuje się dziś tak zwane rozdzielacze, które zapewniają w stu procentach kontrolowany przepływ wody. Przykładowo, rozdzielacze Argo-Hytos podzielić można zasadniczo na suwakowe i nabojowe – obydwa typy zapewniają kontrolę nad kierunkiem przepływu wody. Stosuje się je w każdego rodzaju instalacjach – zarówno w domach, jak i w przemyśle. Typowy zawór nabojowy montowany jest, na przykład, na końcówkach węży ogrodowych. Dzięki prostej technologii możemy na co dzień nawadniać nasze ogródki za pomocą manualnie otwieranej blokady przepływu. Istnieją jednak także bardziej zaawansowane technologie, które wykorzystuje się już w przemyśle, gdzie od kontroli kierunku przepływu rozmaitych cieczy, zależy powodzenie, a także bezpieczeństwo produkcji. Takie mechanizmy są zwykle sterowane zdalnie, aby wyłączyć prawdopodobieństwo wystąpienia błędu wynikającego z czynnika ludzkiego.

Dzięki rozdzielaczom hydraulicznym nasze codziennie życie jest o wiele prostsze. Dostęp do bieżącej wody to jeden z elementów naszego funkcjonowania, nad którym nie zastanawiamy się na co dzień, jednak – warto to podkreślić – bez niego życie byłoby znacznie bardziej skomplikowane.