Gewerba w Niemczech

Obywatele Unii Europejskiej mogą czuć się w jej ramach jak obywatele jednego organizmu państwowego. Najważniejsza dla zwykłego obywatela jest swoboda przemieszczania oraz możliwość podejmowania i zakładania działalności gospodarczej bez zbędnych formalności. Od momentu uzyskania tych możliwości wielu Polaków rozjechało się po państwach unijnych w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. Ze względu na bliskie sąsiedztwo, możliwości dobrych zarobków oraz mocną, stabilną gospodarkę bardzo duża grupa rodaków związała swoje życie z terytorium Niemiec.

Formalności związane z założeniem firmy w Niemczech

założenie własnej działalności gospodarczej w niemczechObecnie założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech pod względem formalnym nie stanowi większego problemu. Odbywa się to na zasadzie bardzo podobnej jak w Polsce. Najważniejsze w calym procesie jest dokładne przemyślenie decyzji pod względem własnych możliwości sprostania wyzwaniu. Należy dokonać również analizy finansowej przyszłego przedsięwzięcia co przyda się również podczas pierwszego kontaktu z urzędem skarbowym. Pierwszą rzeczą jaką musimy załatwić przed załatwianiem formalności jest zdobycie adresu naszej firmy. Trzeba więc posiadać lokal, który będzie odpowiadał profilowi przyszłej działalności. Nieruchomość można wynająć lub kupić. Aby korzystać w przyszłości z profitów podatkowych dobrą decyzją będzie zameldowanie się w Niemczech. Rozpoczęcie załatwiania wszystkich kwestii formalnych rozpoczyna się w Gewerbeamt. Jest to specjalny urząd, w którym składamy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Złożenie wniosku trwa zaledwie kilka chwil i kończy się przekazaniem informacji o nowej firmie do niemieckiej skarbówki, która ma decydujący wpływ na akceptację wniosku o wpis. W szczególnych przypadkach może nasz wniosek odrzucić. Otrzymany z urzędu skarbowego trzeba w sposób przemyślany wypełnić i na podstawie kwot planowanego obrotu rocznego zostanie nadany numer ewidencji podatkowej.

Dopełnienie formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej w Niemczech jest kontakt z Izbą Gospodarczą i załatwienie ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie w Niemczech można opłacać w różnych instytucjach i warto się szerzej z tym zagadnieniem zapoznać. Aby uniknąć wszelkich wątpliwości związanych z założeniem firmy dobrze jest skorzystać z bezpłatnych szkoleń organizowanych w Niemczech przez różne instytucje. Zdobycie podstawowej wiedzy zaowocuje w odniesieniu sukcesu naszego przedsięwzięcia biznesowego.