Filipińska gospodarka i pracownicy

Dla przeciętnego wyjadacza chleba Filipiny są dalekim archipelagiem wysp tropikalnych, rozsianych gdzieś pomiędzy krajami Półwyspu Indochińskiego a Australią. Ludzie interesujący się historią zwrócą uwagę, że Filipiny były hiszpańską kolonią, potem pozostawały pod amerykańskim protektoratem i na końcu japońskim, z którego wyswobodziły się w 1945 roku.

Struktura filipińskiej gospodarki

pracownicy z filipin agencja pracyNajwiększe firmy konsultingowe na świecie umiejscawiają gospodarkę Filipin pod względem wielkości na 32 miejscu. Według jednej z największych firm konsultingowo-doradczej gospodarka Filipin znajduje się wśród 11 najszybciej rozwijających się gospodarek świata i ma szanse do 2050 roku wskoczyć do pierwszej dwudziestki największych gospodarek świata. Dochody z turystyki tworzą prawie 8 procent PKB Filipin. Oprócz turystyki, bardzo ważnymi sektorami gospodarczymi dla Filipin są rolnictwo, przemysł stoczniowy, branża automotive , elektronika, przemysł lotniczy oraz górnictwo. We wszystkich powyższych branżach można szukać bardzo wysoko wykwalifikowanych pracowników z wieloletnim doświadczeniem. Płaca minimalna na Filipinach wynosi obecnie 10740 peso hiszpańskich, co daje równowartość 805 złotych polskich. W Polsce, obecnie kwota netto płacy minimalnej wynosi około 1877 złotych. Jest to jeden z głównych wyznaczników, na które zwracają uwagę pracownicy z Filipin Agencja Pracy, która działa również na rynku Oceanii i Azji Południowo Wschodniej zwraca uwagę na bardzo duże zainteresowanie Polską i perspektywą pracy w Polsce.

W Manili znajduje się polska ambasada, co ma kolosalny wpływ na możliwości wizowe i stopień zachęcenia Filipińczyków do próby podjęcia procesu uzyskania pracy w Polsce, uzyskania pozwolenia na pracę i wizy. Perspektywa bliskości kulturowej i możliwość pracy za godziwe pieniądze zachęca Filipińczyków do wyjazdu do Polski.