Elementy półosi Citroena C5

Zawieszenie samochodu jest dosyć skomplikowanym elementem samochodu. Składa się z wielu części i elementów, które wpływają na bezpieczeństwo oraz wygodę podróżowania. W większości modeli zastosowane są bardzo zbliżone rozwiązania, jednak zdarzają się różnice pomiędzy poszczególnymi markami.

Zadanie przegubu półosi

półoś citroen c5Jedną z części, którą znajdziemy pod spodem samochodu jest półoś Citroen C5 czy każdego innego rodzaju auta, ponieważ montowany jest on we wszystkich pojazdach. Jest elementem układu napędowego, który łączy skrzynię biegów bądź most napędowy z piastą koła. Dzięki temu możliwe jest przeniesienie napędu z silnika na koła samochodu. Obecnie większość aut zaprojektowanych jest z napędem na przód samochodu, co jest jednak niekorzystne dla półosi, ponieważ wtedy znajdują się na kołach skrętnych, a więc pracują z każdym skrętem kierownicy. Jednak na szczęście sam element jest dość trwały, o wiele częściej psują się komponenty, z jakich składa się ta część. Głównie dochodzi do uszkodzenia przegubu, który jest najbardziej obciążony, ponieważ umożliwia skręt kół, a więc jest wykorzystywany przy każdej zmianie kierunku. Główną przyczyną jego niedomagania są zanieczyszczenia, które trafiają się podczas codziennej eksploatacji samochodu. Woda, piasek, sól czy ujemne temperatury niszczą wtedy gumę, która osłania półoś, wrażliwą na brud. Także złe użytkowanie może doprowadzić do problemów z przegubem. Gwałtowne ruszanie przy skręconych kołach może go uszkodzić i wtedy też konieczna będzie wymiana gumy chroniącej półoś. Jeśli dojdzie do uszkodzenia półosi to słyszymy stukotanie kiedy ruszamy nie na prostych kołach.

Trzeba przyznać, że półoś jest wytrzymałym elementem naszego samochodu i rzadko dochodzi do jej awarii. Oczywiście w przypadku, kiedy auto nie uczestniczyło w wypadku oraz jest prawidłowo użytkowane. Najsłabszym punktem jest przegub, ale nie są to uciążliwy problem i dość łatwo można go wymienić.