Czy badanie wariograficzne jest skuteczne?

 

Nie ma ludzi, którzy nie kłamią, ponieważ robimy to od najmłodszych lat. Przeważnie oszukujemy innych, kiedy chcemy coś ukryć lub pokazać się w lepszym świetle, jednak często bywa, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw.

Jak działają wariografy?

czy wariograf jest wiarygodnyW życiu codziennym rozpoznajemy kłamcę po tym co mówi lub jego zachowaniu. Niedoświadczonych kłamców zdradzają nieświadome ruchy takie jak pocieranie nosa, oczu, ust czy odwracanie wzroku. Wprawionych oszustów znacznie trudniej rozszyfrować, bo dobrze się kamuflują, ale jest to możliwe. Jednak w sprawach procesowych nasze odczucia czy intuicja będą niewystarczalne do udowodnienia prawy bądź nieprawdy. Tu może się przydać wariograf, który choć jest urządzeniem wynalezionym wiele lat temu, to ciągle jest w użytku. Wiele osób się zastanawia czy wariograf jest wiarygodny, gdyż niektórzy ludzie potrafią go oszukać. W tym miejscu nalezy zaznaczyć, że obecne wariografy znacznie się różnią od tych jakie były kilkadziesiąt lat temu i jeżeli badanie na nich zostanie wykonane we właściwy sposób, bo skuteczność sięga nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent. Obecnie korzysta się z cyfrowych wariografów, które zarejestrowane dane przenoszą do odpowiedniego programu komputerowego, który znacznie ułatwia analizę wyników. Często się okazuje, że wykonanie badań poligraficznych jest jedyną szansą na poznanie przebiegu wydarzeń z przeszłości lub ustalenia sprawcy wypadku. Przeważnie badanie wariograficzne jest zlecane w postępowaniu procesowym.

Jeszcze do niedawna z badań poligraficznych mogły korzystać jedynie sądy i firmy, a obecnie są one dostępne dla osób indywidualnych. Ludzie coraz częściej chcą rozwiązywać konflikty rodzinne przy pomocy wykrywacza kłamstw, gdyż jest on skuteczny.

Więcej o wiarygodności wariografu znaleźć można na: https://bez-klamstw.pl/