Asystent osoby starszej

Dopóki jesteśmy młodzi i zdrowi, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym jest starość. Kiedy najbliższe nam osoby ciężko chorują, to sprawujemy nad nimi opiekę, kierujemy do specjalnego ośrodka lub wynajmujemy profesjonalną opiekunkę.

Czym się zajmuje asystent osoby starszej?

uczciwa asystentka osoby starszejW Polsce praca jako opiekun osoby starszej, jest mało popularna, gdyż nie zapewnia satysfakcjonujących zarobków. Spora część osób wyjeżdża do pracy w Niemczech jako asystenci dla starszej osoby, ponieważ u naszego sąsiada można znacznie więcej zarobić na takim samym stanowisku. Uczciwa asystentka osoby starszej musi przede wszystkim wykazywać się odpowiednią wrażliwością i poziomem empatii, gdyż podopieczni często są niezdolni do samodzielnego funkcjonowania. Bywa też, że taki człowiek potrzebuje jedynie towarzystwa i pomocy w codziennych obowiązkach, ponieważ doskwiera mu samotność, a jego stan fizyczny nie pozwala na wypełnienie wszystkich obowiązków. Asystenci często są osobami, które z dobroci serca chcą pomagać innym, słabszym jednostkom, gdyż niesienie pomocy sprawia im satysfakcję. Opieka nad starszą osobą może polegać na pomocy w ubieraniu, jedzeniu, sprzątaniu czy podawaniu leków. Bywa też, że asystentka musi wszystko wykonać za podopiecznego, gdyż jest on sparaliżowany lub ciężko chory. Jest to z pewnością praca, która wymaga dużego poświęcenia i także zaangażowania, dlatego nie każdy się do niej nadaje. Często do jej wykonywania nie potrzebne jest wykształcenie, a jedynie chęci i predyspozycje.

W pracy o charakterze asystenta osoby starszej, nie ma ściśle określonych godzin pracy, ponieważ zawsze się je indywidualnie ustala. Czasem wystarczy opieka przez kilka godzin w ciągu dnia, a innym razem jest konieczna obecność przez dwadzieścia cztery godziny.